УДХТУ (Український державний хіміко-технологічний університет)

КАФЕДРА ТЕХНОЛОГІЇ ОРГАНІЧНИХ РЕЧОВИН ТА ФАРМАЦЕВТИЧНИХ ПРЕПАРАТІВ

адреса: к. 413, корпус ТОРтаБТ, Набережна Перемоги, 40б, Дніпропетровськ, Україна, 49094

тел.: +38 (056) 68-22-33

e-mail: organic_pharma@udhtu.edu.ua


Кафедра готує фахівців за ступенем бакалавра, освітньо-кваліфікаційним рівнем спеціаліста та ступенем магістра за наступними галузями знань:

Галузь знань: 16 Хімічна та біоінженерія

Спеціальність: 161 Хімічні технології та інженерія

Спеціалізація: Хімічна технологія

Освітня програма:

Галузь знань: 22 Охорона здоров’я

Спеціальність: 226 Фармація

Спеціалізація: Фармація

Освітня програма:

Кафедра технології основного органічного синтезу була організована в 1940 р. Першим завідувачем кафедри був Е.С. Вассерман. У 1941 році на спеціальність “Технологія основного органічного синтезу” були переведені 2 студенти. У 1941 році, коли почалася війна, їх направили у Військово-хімічну академію.

Перші роки діяльності кафедри проходили в період Великої Вітчизняної війни в м. Кемерово, куди вона була евакуйована разом з інститутом. Після звільнення м. Дніпропетровська кафедра разом з інститутом у червні 1944 р. повертається в рідне місто. Будівля інституту була цілком зруйнована. Починався важкий період відновлення інституту і кафедри. Вже в листопаді 1944 р. наказом по інституту №156 від 6.11.44 року була відзначена успішна робота кафедри з підготовки до нового навчального року.

У 1945 році відбувся перший випуск інженерів-технологів за фахом “Технологія основного органічного синтезу” – усього 5. Один з них громадянин Польщі, згодом директор департаменту важкої хімії Польщі – Леон Земчак. Невеликим був випуск фахівців і в наступнім році – 9. У їх числі – А.А. Коцюба, В.О. Пліт, Є.Р. Черток і Жук (Чебрикова), які довгі роки працювали викладачами в інституті.

Першим повоєнним викладачем на кафедрі була О.А. Петруша, що працювала до цього начальником цеху на заводі отруйних речовин у м. Чапаєвську. Вона керувала всіма дипломними проектами.

У 1949 р. кафедру очолив проф. О.Є. Кретов. До 1937 р. проф. О.Є. Кретов працював начальником кафедри Військово-хімічної академії (військове звання – комдив); у 1937 р. був репресований і 9 років очолював спецлабораторію НКВД. У цій лабораторії був розроблений принципово новий кумольний метод синтезу фенолу. У 1946 р. проф. О.Є. Кретов був звільнений, але без права проживання в Москві і закритих містах.

Під керівництвом проф. О.Є. Кретова був створений лабораторний практикум технологічного характеру, в організації якого взяли участь співробітники кафедри – Є.Р. Черток, Г.Є. Краковцева і В.І. Рагозіна.

У 1950 р. на кафедрі студентом Є.Д. Радченком була виконана дослідницька робота. Є.Д. Радченко – надалі Герой соціалістичної праці, директор Ангарського нафтопереробного комбінату, а потім директор НДІ нафтопереробки в Москві.

З 1952–1979 рр. кафедрою завідував проф. С.І. Бурмістров, запрошений в інститут з м. Іваново. При ньому кафедра набула сучасного вигляду. Великий розвиток одержали фундаментальні дослідження з хімії хінонімінів, сульфамідів, флуорентену та ін. Почалася підготовка кандидатів наук через аспірантуру. Підготовкою аспірантів керували, крім професора С.І. Бурмістрова, доценти кафедри К.О. Червинський (надалі – ректор Чернівецького університету), М.І. Шенбор, Є.А. Титов, В.І. Марков, В.Л. Дубина. Усього на кафедрі захищені більш 50 кандидатських і 3 докторські дисертації.

Проф. С.І. Бурмістров – один з організаторів проблемної лабораторії, керівник відділу хімікатів для полімерних матеріалів. У відділі крім фундаментальних досліджень з алкілування азотовмісних сполук були виконані видатні технологічні розробки зі створення нових вітчизняних термо- і світлостабілізаторів. Була розроблена технологія нового термостабілізатора шинного корду Н-1, організоване його промислове виробництво на Рубіжанському ВО “Краситель”. З 1971 р. капроновий корд, що випускався Чернігівським комбінатом синтетичного волокна, стабілізувався термостабілізатором Н-1, це дало можливість значно продовжити термін служби автомобільних шин.

З 1979 року кафедрою керує д.х.н., проф. В.І. Марков.

Розвиток кафедри йшов не тільки в напрямку зростання числа фахівців, які щорічно випускаються, але й у розширенні про-філю фахівців.

З 1988 року студенти здобувають одну зі спеціалізацій спе-ціальності “Хімічна технологія органічних речовин”:

  • технологія органічного синтезу;
  • технологія біологічно активних речовин;
  • технологія поверхнево-активних речовин і синтетичних миючих засобів.

З 1994 р. на кафедрі організована підготовка за фахом “Промислова фармація”. З 1999 року спеціальність з напрямку “Хімічна технологія та інженерія” була переведена в напрямок “Фармація” і стала називатися “Технологія фармацевтичних препаратів”, що вимагало корінної перебудови навчального процесу з введенням нових дисциплін медико-біологічного і фармацевтичного профі-лю. В даний час спеціальність “Технологія фармацевтичних препаратів” – одна з престижних в університеті.

За весь період існування кафедра підготувала і випустила більш двох тисяч інженерів; серед випускників чимало талановитих керівників промисловості, видатних діячів науки:

  • Базакін В.І.– головний інженер Всесоюзного об’єднання “ХІМРЕАКТИВ”;
  • Безус І.Т. – начальник технічного управління МХП України;
  • Лікар А.Ф. – директор Шосткінського заводу хімреактивів;
  • Момот В.Я. – директор Київського заводу хімікатів;
  • Лохманчук Л.С. – головний фахівець з ацетилену МХП колишнього СРСР у Сіверськодонецькій філії ГИАП;
  • Тараненко А.Г. – директор Костянтинівського хімзаводу;
  • Феденко А.М. – директор заводу органічних виробництв ВАТ “Дніпроазот” та багато інших.

Серед випускників кафедри – 15 докторів наук, більш 100 кандидатів наук.

50 випускників кафедри працюють (працювали ) в УДХТУ, в їх числі 19 викладачів кафедр: ХТОР, органічної, фізичної, неорганічної хімії, технології високомолекулярних сполук, охорони праці, процесів та апаратів. П’ять завідуючих кафедрами УДХТУ закінчили спеціальність ХТОР (ТООНС).

Випускники кафедри працюють в університетах і фірмах США, Японії, Канади, Данії, Франції, Мозамбіку.

Наукова праця – невід’ємна частина діяльності кафедри. На кафедрі створена наукова школа, основними напрямками якої є дослідження алкілування азотовмісних сполук, реакційної здатності похідних хінонімінів та азиридинів.

Крім фундаментальних досліджень колективом кафедри виконані прикладні розробки зі створення нових технологічних мастил для обробки металів під тиском, розроблені технології виробництва молочної кислоти, затвердувачів епоксидних композицій та ін. Велика кількість розробок реалізована в промисловому виробництві. Так, за завданням організації, що займається космічною технікою, була створена і реалізована на Шосткінському заводі Хімреактивів технологія виробництва мономеру-гексаметиленбіс-малеіміду, що дозволило підвищити теплостійкість заливальних компаундів і знизити вагу деяких деталей космічних апаратів.

Велика увага на кафедрі завжди приділялася науково-дослідній роботі студентів. Щорічно студенти кафедри виступають з доповідями на наукових конференціях у м. Дніпропетровську, Харкові, Одесі.

Завідувач кафедри проф. В.І. Марков очолює спеціалізовану раду з захисту кандидатських і докторських дисертацій за спеці-альностями: органічна хімія, хімія високомолекулярних сполук, технологія полімерних і композиційних матеріалів.